Ubezpieczenia dobrowolne stanowią uzupełnienie ochrony dla polis obowiązkowych i nie są one dotowane przez budżet państwa, pełnią natomiast niezwykle istotną rolę w bezpiecznym prowadzeniu gospodarstwa rolnego.


I/. Ubezpieczenie mienia gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Ubezpieczeniem tym możemy objąć budynki i budowle, pomieszczenia gospodarcze, maszyny, urządzenia, wyposażenie, ruchomości domowe, środki obrotowe, zwierzęta gospodarskie, nakłady inwestycyjne, mienie osób trzecich i inne.
Zakres ochrony pozwala na pokrycie ubezpieczeniem szkód powstałych na skutek pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, upadku statku powietrznego, trzęsienia ziemi, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, obsunięcia i zapadania się ziemi, lawiny, szkód wodno-kanalizacyjnych, powodzi, uderzenia pojazdu, śniegu, przepięcia, itp.

II/. Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku i wandalizmu

Ubezpieczenie to chroni elementy stałe budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, a także maszyny, urządzenia, wyposażenie, ruchomości domowe, środki obrotowe, mienie osób trzecich, mienie pracownicze itp. od szkód powstałych wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku i wandalizmu.

Istotnym warunkiem pozwalającym na wypłatę odszkodowania jest obecność minimalnych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, standardowo zapisywanych przez ubezpieczycieli  w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

 

2

 

III/. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczenie to obejmuje szkody w mieniu lub na osobie wyrządzone osobom trzecim w związku z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości, stacjonarnych maszyn oraz urządzeń i instalacji wszelkiego typu. Zakres ochrony obejmuje także szkody powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, agroturystycznej, itp.
Ubezpieczenie to można dodatkowo rozszerzyć o OC najemcy, OC pracodawcy, OC podwykonawcy, OC z tytułu wadliwego wykonawstwa, OC przechowawcy, OC za szkody w mieniu poddanym obróbce oraz OC pojazdów nie podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu.

IV/. Ubezpieczenie zwierząt od padnięcia lub skierowania na ubój z konieczności

Ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe wskutek padnięcia lub uboju z konieczności, jeżeli bezpośrednią przyczyną szkody była choroba zwierzęcia lub wypadek, w tym także zdarzenia losowe w postaci ognia, powodzi, huraganu, piorunu, lawiny, obsunięcia się ziemi. Zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o utratę produkcji mleka, koszty związane z utylizacją zwłok bydła i koni roboczych, utratę płodu i młodego przychówku u koni i bydła, a także utratę wartości użytkowej konia sportowego.

V/. Ubezpieczenie maszyn rolniczych od uszkodzeń (casco maszyn rolniczych)

Ubezpieczenie to pełni funkcję podobną do ubezpieczenia autocasco pojazdów podlegających rejestracji. Tu ochroną objęte mogą zostać maszyny rolnicze: kombajny, ciągniki, ładowarki, siewniki, opryskiwacze, agregaty, itp.

Odszkodowania za szkodę spowodowaną przez wypadek lub pożar podczas prac maszyn na polu, wypłacane są niezależnie od miejsca jej wystąpienia. Można też wykupić ryzyko kradzieży poza terenem gospodarstwa rolnego.

Kwota składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od rodzaju maszyny, zakresu ubezpieczenia oraz okresu, na jaki zawierana jest umowa ubezpieczenia.

 

VI/. Inne ubezpieczenia dobrowolne

Uzupełnieniem parasola ochronnego dla prowadzonego gospodarstw rolnego mogą być także inne ubezpieczenia: autocasco, NNW kierowcy i pasażerów pojazdu, NNW rolnika i osób zatrudnionych w gospodarstwie, utraty zysku, medyczne, posagowe i inne.