Kwestie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego i ubezpieczenia budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych, zostały uregulowane w Ustawie z dnia 22.05.2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze dotyczą osób fizycznych, które posiadają lub współposiadają  gospodarstwo rolne z obszarem użytków rolnych przekraczających 1ha oraz w części lub całości  opłacają podatek rolny. Nie podlegają im przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność rolniczą w formie sp. z o.o., spółki akcyjnej, rolniczych spółdzielni produkcyjnych czy agrofirm.

 

A/. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną rolnika, osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym wyrządziła szkodę osobie trzeciej w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa. Ubezpieczeniem objęte są także szkody powstałe w wyniku ruchu pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolnika lub użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa. Za szkodę uznaje się uszkodzenie lub zniszczenie mienia, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też jego utratę, śmierć.

 

Odszkodowanie ustalane i wypłacane jest w granicach odpowiedzialności cywilnej osoby powodującej szkodę, do wysokości ustalonej w umowie sumy gwarancyjnej. Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych:

  • w przypadku szkód na osobie – 5 000 000 euro na każdego poszkodowanego,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

1

 

Umowa ubezpieczenia OC rolnika zawierana jest na okres 12 miesięcy i automatycznie przedłużana na kolejny rok. Umowa ta nie podlega przedłużeniu, jeżeli rolnik złoży u ubezpieczyciela pisemne wypowiedzenie umowy najpóźniej jeden dzień przed upływem jej ważności. Automatyczne wznowienie ubezpieczenia nie nastąpi również w przypadku:

  • nieopłacenia określonej w umowie składki za mijający okres 12 miesięcy
  • cofnięcia zezwolenia zakładowi ubezpieczeń na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników
  • ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

 

Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:

  • mienia, wyrządzone rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym lub osoby pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym;
  • spowodowane przeniesieniem chorób zakaźnych niepochodzących od zwierząt;
  • mienia, spowodowane wadą towarów dostarczonych przez osobę objętą ubezpieczeniem albo wykonywaniem usług; jeżeli wskutek tych wad nastąpiła szkoda na osobie, zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności tylko wtedy, gdy osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała o tych wadach;
  • powstałe wskutek uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub zaginięcia rzeczy wypożyczonych lub przyjętych przez osobę objętą ubezpieczeniem OC rolników do użytkowania, przechowania lub naprawy;
  • polegające na utracie gotówki, biżuterii, dzieł sztuki, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych;
  • polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska;
  • wynikłe z kar pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych, a także kar lub grzywien związanych z należnościami wobec budżetu państwa.

 

Kara za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia stanowi równowartość 1/10 (słownie: jednej dziesiątej) minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

B/. Obowiązkowe ubezpieczenie budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Obowiązek ubezpieczenia budynku rolniczego nowo wybudowanego powstaje w dniu pokrycia budynku dachem. Sumę ubezpieczenia wg. wartości rzeczywistej lub nowej, odrębnie dla każdego budynku rolniczego, ustala ubezpieczający wraz z zakładem ubezpieczeń.

Z ubezpieczenia wyłączone są budynki, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia, oraz te przeznaczone do rozbiórki na podstawie ostatecznych decyzji właściwych organów. Ubezpieczeniem nie są objęte także namioty i tunele foliowe.

 

Z tytułu ubezpieczenia budynków rolniczych przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego.

 

Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres 12 miesięcy i automatycznie przedłużana na kolejny rok. Umowa ta nie podlega przedłużeniu, jeżeli rolnik złoży u ubezpieczyciela pisemne wypowiedzenie umowy najpóźniej jeden dzień przed upływem ważności polisy. Automatyczne wznowienie ubezpieczenia nie nastąpi również w przypadku:

  • nieopłacenia określonej w umowie składki za mijający okres 12 miesięcy
  • cofnięcia zezwolenia zakładowi ubezpieczeń na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników
  • ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

 

Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za zaistniałe w budynkach rolniczych szkody:

  • wyrządzone umyślnie przez ubezpieczającego lub przez osobę, za którą ubezpieczający ponosi odpowiedzialność lub która pozostaje z ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym;
  • wyrządzone wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczającego lub przez osobę, za którą ubezpieczający ponosi odpowiedzialność lub która pozostaje z ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym;
  • górnicze w rozumieniu przepisów prawa geologicznego i górniczego;
  • powstałe wskutek trzęsienia ziemi.

 

Kara pieniężna za niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia wynosi równowartość 1/4 (słownie: jedną czwartą) minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

C/. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania pojazdów mechanicznych.

Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania umowy ubezpieczenia, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Umowę ubezpieczenia zobowiązane są zawrzeć osoby posiadające:

  • pojazdy samochodowe,
  • motocykle,
  • motorowery,
  • ciągniki rolnicze i przyczepy,
  • pojazdy wolnobieżne – zwolnieni z tego obowiązku są jedynie rolnicy indywidualni, którzy zawierając ubezpieczenie OC rolnika automatycznie objęli ochroną ubezpieczeniową szkody wyrządzone przez te pojazdy.

Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem, maksymalnie do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie.

Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych:

  • w przypadku szkód na osobie –  5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

 

Opłata za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia  wynosi:

  • samochody osobowe – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • pozostałe pojazdy – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Wysokość tej opłaty uzależniona jest również od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:

  • 20 % opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
  • 50 % opłaty – w przypadku gdy okres ten jest dłuższy niż 3 dni, ale nie przekracza 14 dni,
  • 100 % opłaty – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.